آخرین یادداشت به عنوان رییس دانشکده

آخرین یادداشت به عنوان رییس دانشکده

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۰۴:۳۰ کد : ۸۶۵۸ اطلاعیه های امور دانشجویی
تعداد بازدید:۲۹۳
آخرین یادداشت به عنوان رییس دانشکده

آخرین یادداشت به عنوان رییس دانشکده

با نام و یاد خدا

از تیرماه 1389 تا امروز مسئولیت خطیر مدیریت دانشکده مهندسی صنایع به عهده من بوده است و اکنون لازم است به دلیل ماموریتی مهم، دیگر افتخار خدمت به شما عزیزان را نداشته باشم. در مدت این 5 سال مسئولیت مستقیم و 25 سال مستمر تلاش در زمینه مهندسی صنایع و واحد تهران جنوب، فرصت را برای تلاش و خدمت و پیشرفت، مغتنم دانسته ام.

آنچه گذشت.....

دراولین دوره پذیرش دانشجو در رشته مهندسی صنایع( سال 1367 ) عنوان یک دانشجوی معمولی وارد دانشگاه شدم. در آن سالها با تنی چند از دوستان که امروز هم در دانشکده هستند، در اولین همایش دانشجویی مهندسی صنایع، بخشی از مسئولیت اجرای همایش را دردانشگاه شریف به عهده گرفتیم و برای اولین بار در فضای علمی و تخصصی کشور و جو موجود علیه دانشگاه آزاد، صنایع تهران جنوب معرفی شد. در سال 71، به عنوان کارشناس پژوهش و آموزش وارد گروه صنایع شدم. اولین سخنرانی علمی در دانشکده فنی و دهها فعالیت دیگر آن سالها، گروه صنایع و دانشجویان آن را فعالترین جمع معرفی می کرد. با پایان تحصیلات مقطع ارشد در سال 1376، به عنوان هیات علمی فعالیتم را در گروه ادامه دادم. در سال 1377 نیاز به فعالیت گروهی و استفاده از توان بالقوه دانشجویان، منجر به تاسیس انجمن علمی مهندسی صنایع شد. خوشحالم که در تاسیس یکی از انجمنهای علمی موفق در سطح دانشگاه به همراه جمعی دیگر، نقش موسس و بنیانگزار را داشتم. در سال 1378ادامه تحصیل در مقطع دکترا، باعث فعالیت کمتر من در سطح دانشگاه شد، اما در عین حال، علیرغم مشغله علمی، در دو همایش وسیع "هفته مهندسی صنایع" نقش دبیر و...داشتم و البته این فعالیتها باعث شد که تحصیلات من طولانی شود. این دوهمایش که از لحاظ زمان و نوآوری، هنوز هم مثال زدنی هستند و از بهترین خاطرات من در باره همکاری با دانشجویان و اثرات آن است و مدیران و افراد موفقی که از آن جمع برخواستند، مثال زدنی هستند.

با خاتمه تحصیلات دوره دکتری، به عنوان مدیرگروه گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها در سال 1386، با آرای اکثریت اعضای هیات علمی انتخاب شدم. وارد گروهی شدم، که دارایی آن یک اتاق محقر، 3 کارشناس و تعدادی میز بود. با وجود بیش از 2000 دانشجو؛ امکانات در حد صفر و کیفیت آموزشی ضعیف بود. تحصیلات تکمیلی نداشتیم و دانشجویان، چشم اندازی برای پیشرفت نمی دیدند. اصلاحات زیادی در سطح گروه بوجود آوردم و شرایط استادان و دانشجویان را بهتر کردم. اما کافی نبود، نیاز به افق دید وسیع تری داشتیم. ایده دانشکده مهندسی صنایع متولد شد و برای عملی کردن آن، من و تعدادی دیگر از اعضای هیات علمی از جمله آقایان مهندس جاوید و مهمانپذیر و دکتر رییسی تلاش زیادی کردند. این تلاشها، با حمایتهای مسئولین وقت دانشگاه و به خصوص آقای دکتر اسفندیار- ریاست وقت دانشگاه، البته با ماجراها و حوادث تلخ و شیرین به ثمر نشست. دانشکده مهندسی صنایع در تابستان 1388 تاسیس شد. به دلایلی، علیرغم موسس بودن و تلاشهای زیاد، در اولین سال تاسیس، مسئولیت در دانشکده نداشتم. روزهای تلخی بود و من شاهد وضعیت نامطلوب دانشکده بودم. درروزهای آخر خرداد 89، به عنوان "رییس دانشکده مهندسی صنایع" مسئولیت بزرگی به دوش من گذاشته شد. وضعیت نامطلوب علمی، آموزشی، اداری باید تغییر می کرد.

5سال تلاش مستمر، دانشکده را به وضعیت فعلی رسانده است. گروه صنایعی که بیشتر شبیه یک مدرسه بود، تبدیل به دانشکده موفق شده است و تنها دانشکده تخصصی مهندسی صنایع در سطح دانشگاه آزاد اسلامی....تحصیلات تکمیلی، یعنی مقاطع ارشد و دکتری رشد زیادی کرده اند. امکانات دانشکده افزایش یافته است. اعضای هیات علمی افزایش یافته اند. کارگاهها و آزمایشگاهها تجهیز شده اند.فعالیتهای فرهنگی و هنری افزایش یافته است. دانشجویان ما، علیرغم محدویتهای زیاد که دانشکده با آن مواجه بوده، می دانند که در بهترین دانشکده صنایع در سطح دانشگاه آزاد اسلامی و با سطحی معادل دانشگاههای دولتی خوب می توانند درس بخوانند .

این حرفها، به معنی بدون مشکل و نقص بودن نیست. هنوز، هزاران کار برای بهبود مستمر و بهره وری می توان انجام داد. راه ادامه دارد و باید ادامه داشته باشد.بهبود مستمر، یک سفر بی پایان است.

هرکاری که در این مدت انجام شده صرفاً توسط من نبوده، بلکه حاصل کار گروهی مدیران دانشکده، کارکنان پرتلاش، اعضای هیات علمی و دانشجویان فعال و پشتیبانی های مسئولین دانشگاه بوده است. شاکر خداوند بزرگ برای داشتن چنین همراهانی هستم.

آنچه می خواهم......

قطب علمی مهندسی صنایعشدن در سطح کشور، چشم انداز این دانشکده است و باید تحقق یابد. مهارتها و سطح علمی و توان کارآفرینی، دانشجویانمان در سطح کارشناسی افزایش یابد. تعداد رشته های ارشد لازم است افزایش یابند و دوره دکتری نیز سطح کیفیت خود را تثبیت کند. از پتانسیل خانواده بزرگ فارغ التحصیلان استفاده شود و دهها ایده وکار نا تمام دیگر!ن

اکنون، بنا به صلاحدید ریاست دانشگاه، برای ماموریتی بزرگ لازم است به عنوان مسئول به دانشکده ای دیگر (دانشکده مدیریت) بروم و دیگر افتخار خدمت به شما عزیزان را ندارم. هر چند که بار سنگین مسئولیت از دوش من برداشته شده است ولی احساس مسئولیت نسبت به وضعیت و آینده دانشکده به عنوان حاصل عمرم، همیشه با من است. عزیزانم، این دانشکده آینده ساز و موفق را، اول به پروردگار بزرگ و سپس به شما دانشجویان، استادان و کارکنان توانمند می سپارم. امیدوارم شاهد بهبود روز افزون وضعیت آن باشم. از شما می خواهم با مسئولین بعدی دانشکده همکاری کامل داشته باشید. از کم و کاستی ها عذر می خواهم و اگر بنا به هر دلیلی کدورتی از من داشته اید، حلالیت و بخشش می طلبم.

ارتباط من با عنوان عضو هیات علمی با دانشکده ادامه خواهد داشت و در این نقش در کنار شما خواهم بود.

با بهترین آرزوها

فرشید عبدی

29 فروردین ماه 1394

Farshidabdi@azad.ac.ir