قابل توجه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

قابل توجه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۰۳:۳۰ کد : ۸۱۷۵ اطلاعیه های آموزشی
تعداد بازدید:۴۳۲
قابل توجه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
<?xml encoding="UTF-8">

 

قابل توجه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

 

طبق مصوب شورای پژوهشی واحد در تاریخ 25/8/93 می­باشد ضروری است به هنگام تهیه پروپوزال و قبل از تعیین پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری موارد پیوست در تهیه مقاله مستخرج از پایان نامه رعایت شود.  

 

 

 

 

   

 

 

راهنمای فرایند چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی

و نحوه شناسایی سایت های نامعتبر

 

 

 

 

تهیه کننده : لیدا فرهمندآذر

تأئید کننده : مهرنوش محمدی

 

                                                                                                   آبان ماه 1393

 

 

 

به نام خدا

 

 

راهنمای نحوه چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی

سال های متمادی است که تعامل میان ناشران و محققان از طریق انتشار نتایج تحقیقات علمی در مجلات که موثرترین رسانه اشاعه نتایج تحقیقات است، صورت می گیرد. گسترش روز افزون تعداد مجلات و استقبال و استفاده گسترده جامعه از این منابع در اکثر کشورها، نشانگر اهمیت قابل توجه این نوع منابع نشر دانش است. اکنون مجلات مهم ترین ابزارهای اطلاع­رسانی و شاخص مورد قبول از رشد دانش در جهان به شمار می­روند. با توجه به این که چاپ مقالات علمی در مجلات علمی- پژوهشی داخل و خارج کشور از اهمیت ویژه­ای بر خوردار می­باشد و شناسایی مجلات کم اعتبار و نا معتبر برای اساتید و دانشجویان از اهمیت بسزایی برخوردار است، لازم است تمهیداتی ایجاد شود تا این نوع مجلات شناسایی گردد، هم به جهت ارزهنگفتی که بابت چاپ این نوع مقالات هزینه می شود و هم به دلیل خسارت علمی جبران ناپذیری که به کشور و خود نویسنده مقاله وارد می شود. شناسایی مجلات کم اعتبار و بی­اعتبار در هرحوزه تخصصی با اندکی تأمل و البته کمی تجربه به سادگی انجام پذیر است.

از آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله رکن اساسی برای چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر می باشد ابتدا مقاله بر اساس استانداردهای علمی تهیه و مطابق  فرمت اعلام شده مجله  مورد نظر (به عنوان مثال تعداد کلمات، فونت، تعداد خطوط، فاصله خطوط از کناره های صفحه و.....) تنظیم و ارسال شود. ابهام در موضوع مقاله و وجود تعداد زیاد مقالات مشابه پیشین، عدم تبیین زمینه اصلی تحقیق، نمونه گیری نامناسب ، عدم رعایت اصول مقاله نویسی مورد نظر نشریه ، عدم ذکر صحیح ارقام آماری ، فقدان بحث و پرداختن به نتایج ، چکیده های خیلی کوتاه و خیلی زیاد ، بی دقتی در تهیه متن (غلط تایپی، اشتباهات متن) و  عدم ارتباط موضوع مقاله با رویکرد نشریه از جمله دلایلی است که موجب عدم پذیرش مقاله در یک نشریه می شود. بعد از تهیه مقاله، اقدام بعدی انتخاب مجله است که معمولاًبراساس نوع مقاله وارزشمند بودن نوع تحقیق انتخاب می شود، مسلماً مقاله ای که در آن از داده های واقعی استفاده شده و کلیه اصول اولیه مقاله نویسی در آن رعایت شده  و درجه ارجاع به خود آن  کمتر از ۲۰٪ باشد ، بهتر است در یک ژورنال ISI چاپ شود.

 در انتخاب مجلات نکات مهم زیر لازم است توجه شود:

1-    استفاده از مجلات تخصصی برای چاپ مقالات؛ درهمین زمینه سایت تامسون لیست مجلات ISI  را  که دارای IF و ضریب JCR  می باشند، دردودسته علوم پایه و مهندسی SCIENCE CITATION INDEX))  آدرس:    http://ip-science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jloptions.cgi?PC=K                                             و علوم انسانی و اجتماعی (SOCIAL SCIENCE CITATION INDEX) آدرس :                                         http://ip-science.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jloptions.cgi?PC=SS                                  قرار داده است که در آن مجلات در 3 نوع طبقه بندی مختلف قرار گرفته اند و بر اساس نیاز کاربران  قابل دسترسی می باشند.  همچنین دفتر گسترش تولید علم سازمان مرکزی همه ساله آخرین فایل JCR مربوط به یک سال قبل را جمع آوری و در سایت  http://rvp.iau.ir/sp  قرار می دهد.

2-    انتخاب مجلاتی که توسط ناشر ین معروف چاپ می شوند، مانند : ELSEVIER, SPRINGER,WILEY,SCOPUS, SAGE, CABI, PUBMED, MEDLINE

3-   استفاده از مجلاتی که یک یا چند نفر از اعضای هیات تحریریه آنها شناخته شده باشند.

4-   مجلاتی که توسط همکاران متخصص پیشنهاد می شوند.

5-   مجلاتی که فرایند داوری آنها از نظر زمانی معقول باشد، معمولاً مجلاتی که فرآیند داوری کوتاهی دارند اعتبار چندانی ندارند.

6-   مجلاتی که شماره حساب آنها در خود کشور ناشر باشد.

7-   مجلاتی که در هر شماره انبوهی از مقالات نا همگون را چاپ نکرده باشند.

8-   مجلاتی که توسط تعداد زیادی از مولفین کشورهای جهان سوم تسخیرنشده باشد.

9-   از تقلبی نبودن سایت مجله اطمینان حاصل شود؛ ژورنالهای جعلی ژورنالهایی هستند که با نام و اعتبار برخی ژورنالهای معتبر­ کار می­کنند ولی در واقع ارتباطی با آن ژورنالها ندارند. عمدتاً افراد سودجو به سراغ ژورنالهایی می­روند که به صورت فیزیکی چاپ می شوند. این افراد با ساخت یک وب سایت با نام و مشخصات ژورنال اصلی شروع به کلاهبرداری از محققین نموده و با دریافت مبالغ بالا مقالات را چاپ می کنند. متاسفانه در سالهای اخیر حجم زیادی از مقالات چاپ شده در این ژورنالهای جعلی (Fake) و به سرقت رفته   (hijacked journals)  به ایرانیان تعلق دارد یکی از روش هایی که سایت واقعی مجله را به نویسنده نشان می دهد، مشاهده آدرس دفتر مجله و لینک اصلی وب سایت ژورنال است که معمولاً در سایت تامسون رویترز قابل رؤیت می­باشد http://science.thomsonreuters.com)) و در بیشتر موارد فعال است، برخی مواقع بنا به دلایلی از جمله الکترونیکی نبودن ژورنال، این لینک فعال نبوده و همین مسئله مورد توجه سودجویان قرار گرفته و عامل ایجاد سایت تقلبی به نام و شماره ISSN همین مجله می شود. بنابراین شناسایی درست نشریه مهم ترین اقدامی است که قبل از هر کاری باید انجام گیرد، در واقع بعد از کنترل لیست نشریات نا معتبر در سایت دفتر گسترش تولید علم سازمان مرکزی http://rvp.iau.ir/sp )) لازم است سایت های دیگری نیز  که معمولاً اینگونه مجلات را شناسایی و معرفی می کنند، بازنگری شوند یکی از این سایت ها، وب  سایت        scholarlyoa open accesبه مدیریت پروفسور جفری بیل و دیگری  وب سایت آقای دکتر مهرداد جلالیان به شرح زیر می باشند:

                                               http://scholarlyoa.com/other-pages/hijacked-journals/ http://www.drmehrdad.com                                                                                       

  این دو سایت سعی می کنند سایت های جعلی تشکیل شده در فضای مجازی را معرفی نماید، بعضی مواقع مواردی مشاهده شده که مجله ای با وجود اینکه درلیست مجلات تقلبی این دو سایت نیست ولی علائم دیگری مبنی بر جعلی بودن آدرس سایت در آن مشهود می باشد که در این صورت لازم است اقدامات دیگری از جمله مکاتبه با بانیان دو سایت فوق و حتی سایت تامسون انجام گیرد. در صورت مواجه با چنین مواردی به دفترارتباط با صنعت مراجعه و یا عنوان ISSN و سایرمشخصات­ مجله یا لینک آن به آدرسEducatuon@azad.ac.ir   ارسال شود تا سایت این مجلات به درستی بررسی و صحت و سقم آنها مشخص شود. در این راستا لیستی از سایت های جعلی تهیه شده که در انتهای همین دستورالعمل(پیوست شماره 1) قرار دارند. ارائه نکردن سند برای داوری، فرستادن ایمیل های اسپم برای پژوهشگران، ادعای انتشار مجلات علمی که وجود خارجی ندارند یا هنوز منتشر نشده­اند و پنهان کردن نام سردبیر وآدرس تجاری مجلات علمی برخی از اعمال شک برانگیز دیگر است که موجب شکل گیری تردیدهایی در مورد صداقت یک مجله می شود.

10-           تعداد بسیار زیادی از مجلات موجود می باشند که در سایت تامسون نمایه شده ولی هنوز ضریب تأثیر نگرفته اند، این دسته از مجلات جزء Master Journal List  بوده و با نام ISI LISTED  معروف می باشند که در سایت زیر قابل دسترسی می باشند http://scienc.thomsonreuters.com/cgi-bin/jrnlst/jlsearch.cgi?PC=MASTER                                              لازم به ذکر است جستجوی کلیه مجلات ISI در این لینک انجام پذیر بوده ولی وجود یک مجله درلیست این سایت به منزله تأئید دارا بودن ضریب تأثیر برای آن ژورنال نمی باشد . لذا برای پی بردن به این مسأله حتماً باید به لینکهای ذکرشده در بند یک مراجعه کرد.   

11-           در صورتی که پژوهشگر مقاله علمی پژوهشی تمایل دارد مقاله خود را  به یک نشریه علمی پژوهشی مورد تأئید کمیسیون بررسی مجلات علمی دانشگاه آزاد اسلامی یا نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری یا نشریات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  علمی ترویجی و مجلات نمایه شده در پایگاه استنادی جهان اسلام ارسال و چاپ نماید، لازم است با مطالعه و تحقیق این نوع نشریات که در لینک های زیر معرفی می شوند مجله مورد نظر انتخاب و جهت چاپ مطابق با فرمت درخواستی مجله  به دفتر مجله ارسال شود  :