30 توصیه برای ثبت نام و انتخاب واحد بهتر دانشجویان کارشناسی

۱۸ شهریور ۱۳۹۱ | ۰۴:۳۰ کد : ۴۰۱۴ اطلاعیه های ثبت نام و انتخاب واحد
تعداد بازدید:۳۱۳
30 توصیه برای ثبت نام و انتخاب واحد بهتر دانشجویان کارشناسی
<?xml encoding="UTF-8">

 

30 توصیه برای ثبت نام و انتخاب واحد بهتر دانشجویان کارشناسی

فرایند مشاوره تحصیلی و انتخاب واحد در طول تحصیل، یکی از فرایندهای اساسی در نظام دانشگاهی است. بدین معنا که برای تعداد مشخصی از دانشجویان، استاد راهنمایی وجود دارد که آنها را در طول تحصیل راهنمایی  و هدایت می کند. نقاط قوت و ضعف دانشجو را تشخیص می دهد و برای بهبود یا تقویت او، راهکار ارائه می کند. نوع واحدها، برنامه ریزی ترمی  و فعالیتهای لازم در طول تحصیل توسط استاد راهنما تعیین می شود. آینده تحصیلی و شغلی نیز توسط این رابطه یعنی استاد-شاگردی رقم زده میشود. استاد راهنما، استعدادها را می شناسد و دانشچو نیز طی یک روند مستمر به استاد مراجعه و مطابق راهنماییها او رفتار می کند.

این نظام دقیق در گذشته و سنت علمی و کاری ما وجود داشته است. استاد و شاگردی نقشی به سزا در تربیت دانشمندان و صنعتگران داشته است. اما اکنون این شیوه پسندیده در دانشگاههای ما نه به شکل سنتی و نه به شکل مدرن آن استفاده نمی شود یا حداقل استفاده را دارد و در نتیجه مشکلات زیادی را گریبانگیر دانشجو، استاد و دانشگاه می کند.

دانشگاه و دانشکده ما هم از این قاعده مستثنی نیست و معمولاً استادان و دانشجویان استقبالی از راهنمایی و مشاوره نمی کنند. تا کنون چندین بار، برای ورودیهای مختلف استاد راهنما تخصیص داده ایم و اعلام کرده ایم که برای مشاوره مراجعه کنند اما یا استاد راهنما حضور نیافته یا دانشجو مراجعه نکرده و مشکلات و بهانه های دیگر که باعث شده این فرایند متوقف باشد و از نیود آن ضرر های زیادی متوجه ما باشد. هرچند بعضی از دانشجویان علاقمند و جوینده به هر صورت ممکن سعی در دریافت راهنمایی دارند اما اکثریت از راهنمایی یا محروم هستند یا خود را محروم می کنند.

بیشترین این ضررهنگام انتخاب واحد و انتخاب استاد پیش می آید. افزایش طول تحصیل، سردرگمی، معدل پایین، مشروطی و...از پیامدهای این مساله هستند.

بگذریم و در مورد انتخاب واحد صحبت کنیم ...به این توصیه ها توجه کنید.این ها حاصل تجارب و مشاهدات ما هستند. مطمئن باشید که رعایت آنها کمک زیادی به شما خواهد کرد.

1.       بر اساس روند نما به انتخاب واحد بپردازید. این کار باعث می شود تا مطابق زمانبندی تحصیلاتتان خاتمه پیدا کند. پیش نیازها رعایت شوند و برنامه امتحانیتان نیز مناسب باشد.

2.       در ترمهای فرد بیشتر و در ترمهای زوج کمتر واحد بگیرید. مثلاً 20 واحد در ترم فرد و 17 واحد در ترم زوج.

3.       به حجم درسها و پروژه های آنها توجه کنید. مثلاً درسهای طرحریزی یا کنترل پروژه معمولاً پروژه دار هستند.

4.       برنامه ریزی کنید و چند برنامه جایگزین پیش بینی کنید. به دلیل تعداد کلاسها و استادان و تنوع درسها امکان پیش بینی چند برنامه وجود دارد. معمولاً، استرس و هیجان هنگامی ظاهر می شود که فرد فقط یک برنامه با استاد و ساعت خاص را در نظر گرفته باشد و به محض این که حس می کند آن کلاس پرشده به فریاد در آمد که نه کلاس هست و نه استاد!

5.       استاد و کلاسها دارای ظرفیت هستند. در هر کلاس تعداد مشخصی دانشجو و هر استاد تعداد مشخصی واحد می تواند درس دهد و هیچکدام دارای ظرفیت نامحدود نیستند. دقت کنید در هر ورودی حداقل 500 نفر وجود دارند که می توانند به صورت همزمان برای اخذ یک کلاس اقدام کنند. باز هم توصیه می کنم که برنامه های جایگزین برای استاد و کلاس داشته باشید.

6.       قبل از این که به راهنماییهای دوستان فوری اینترنتی یا واقعی (معمولاً در ثبت نام حجم این نوع رفاقتها بیشتر می شود) توجه کنید، وضعیت تحصیلی شان بپرسید. آنها حداکثر طوری به شما راهنمایی خواهند کرد که مثل خودشان شوید. تا حد امکان استادان خود ار از طریق مشاوره با مدیر گروه یا سایر استادان انتخاب کنید.

7.       دانشکده بر اساس برنامه کار/کلاس زیان/ کلاس کنکور هر فرد نمی تواند برنامه ریزی کند. برنامه تحصیلی شما در اولویت و بقیه فرعی هستند. در این موارد انعطاف پذیر باشید.

8.       معیارهایی مثل سهل گیری، کم درس دادن، حضور و غیاب نکردن، پروژه ندادن، جزوه دادن....معیارهای ضد کیفیت هستند و در بلند مدت نتایج زیانباری دارند. در انتخاب استاد، معکوس این معیارها را استفاده کنید.

9.       استاد خود را از ابتدا به درستی انتخاب کنید. این که بگویید با فلان استاد می گیرم که خوب نمره می دهد و بعد سر کلاس یک استاد خوب می روم و آنجا یاد می گیرم، معمولاً بی نتیجه است. مشارکت کامل در یک کلاس نتیجه بخش است.

10.   اسم استاد، معجزه نمی کند، تلاش ما و توان شما نمره به ارمغان می آورد. هر ترم با افرادی مواجه می شوم که اصرار در اخذ درس با استاد خاصی دارند و بعد با کمال تعجب در پایان ترم می گویند نمیدانیم چرا این ترم ما را انداخت! هیچ ترمی این طور نبود و بعد وقتی کارنامه و سوابق تحصیلی شان را می بینیم متوجه می شویم که ضعف در کجاست.

11.   ترجیحاً در هرروز بیش از 6 واحد نگیرید. اخذ تعداد زیاد در یک روز معمولاً رابطه معکوس با یادگیری دارد. این هنر نیست که دریک روز 15 واحد واحد بگیریم و در پایان روز غیر خستگی و عدم یادگیری حاصلی نداشته باشیم.

12.   بین ساعات کلاسی خود وقفه بگذارید. مروردرس در همان روز، استفاده از کتابخانه، مطالعه گروهی در طی ترم به یادگیری و ثبت در حافظه بلند مدت کمک زیاد می کند. حضور در دانشگاه بدون داشتن کلاس"بیکاری" نیست. دانشجویی یک شغل تمام وقت با تمام ابعاد آن است. البته می دانم محدودیتهای مکانی و امکاناتی هم داریم.

13.   به برنامه امتحانی خود از همان زمان انتخاب واحد توجه کنید. تراکم امتحانات معمولاً مشکل آفرین است.

14.   پیش نیاز ها و هم نیازها را به دقت رعایت کنید. در صورت اشتباه درس شما حذف می شود و شهریه نیز برنمی گردد.

15.   در صورتی که مشروط باشید نمی توانید بیش از چهارده واحد بگیرید.

16.    در ترمهای پس از مشروطی خیلی سنگین برندارید و سعی در جبران آن داشته باشید.

17.   مشکلات خود را قبل از ثبت نام حل کنید. مثلاً سربازی، اخراجی یا بدهی را می توان با مراجعات قبلی حل کرد.

18.   شهریه خود را قبل از ثبت نام به صورت تقریبی پیش بینی کرده و پرداخت کنید. ترم گذشته مشکلی در پرداخت اینترنتی پیش آمد و به دلیل آن که اکثر دانشجویان همزمان با ثبت نام مشغول پرداخت بودند، دامنه آن گسترده شد.

19.   مرجع رسمی اطلاعات ، اطلاع رسانی و اطلاعیه های دانشکده سایتie.azad.ac.ir  و مرجع عملیات آموزشی سایت enroll است. در صورت مغایرت سایت دانشکده مبناست. به شایعات، اظهارنظرهای غیر کارشناسی توجه نکنید.

20.   در صورت اختلالات اینترنتی اولاً وضعیت اینترنت خود را بررسی کنید و در صورت عدم وجود مشکل از سوی خودتان کمی صبر کنید و مجدداً اقدام کنید. در صورت بروز مشکل عمومی دانشکده، راهکار اعلام خواهد کرد.

21.   دروس کارآموزی و پروژه در دو ترم آخر و پس از گرفتن 100 واحد اخذ می شوند. همچنین زبان تخصصی نیز بهتر است پس از 70 واحد اخذ شود.

22.   برای راحتی شما، ارتباط با دانشکده از طریق پست الکترونیکی و messenger انجام می شود. مدیران گروه و پشتیبانان اینترنتی پاسخگوی شما خواهند بود. حضور شما در دانشکده، کمکی به انتخاب واحد شما نخواهد کرد و موجب اختلال در خدمت رسانی و حل مشکلات توسط دانشکده خواهد شد. در ضمن سیستم بی سیم و سایتهای دانشکده نیز غیرفعال هستند. حضور در کافی نتهای اطراف دانشکده نیز بی ثمر و استرس زاست. راحت در منزل خود بنشینید و انتخاب واحد کنید.

23.    دانشکده پیش بینی های لازم را در خصوص تعداد کلاسها انجام داده است اما علیرغم تمام این پیشبینی ها، نوسانات آماری در تقاضای برخی از دروس، منجر به پرشدن آنها می شود. در این گونه موارد به اطلاعیه ها توجه نمایید. دانشکده در صورت امکان اقدام به حل مشکل از طریق تشکیل کلاس جدید، تغییر ظرفیت و یا اولویت دادن به فارغ التحصیلا