اطلاعیه شماره یک انتخاب واحد(نکات مهم و زمانبندی انتخاب واحد

اطلاعیه شماره یک انتخاب واحد(نکات مهم و زمانبندی انتخاب واحد) ***********مهم***********

تعداد بازدید:۶۴۲
اطلاعیه شماره یک انتخاب واحد(نکات مهم و زمانبندی انتخاب واحد

باسمه تعالی

 

 

 

 

زمانبندی و دستور العمل انتخاب واحد نیمسال دوم ۱۳۹۸ ۱۳۹۷
دانشکده مهندسی صنایع واحد تهران جنوب

 

 

(به دانشجویان گرامی اکیداً توصیه می شود تمامی بندهای این دستورالعمل را با دقت مطالعه نمایند)

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنی با دانشجویان:

ضمن آرزوی موفقیت برای همه دانشجویان عزیز بدین وسیله دستورالعمل و زمانبندی ثبت نام نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۸ ۱۳۹۷ را به اطلاع می رساند. امید است با همکاری و هماهنگی شما عزیزان و تلاش های مسئولین دانشکده همچون گذشته شاهد ثبت نامی توام با ارامش و رضایت خاطر دانشجویان گرامی باشیم.

دستورالعملی که پیش رو دارید؛ به تفصیل تمامی موارد مورد نیاز جهت انتخاب واحد در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۷ ۱۳۹۸ را در بر گرفته است؛ لذا به تمامی دانشجویان این دانشکده در همه مقاطع اکیداً توصیه می شود که بند به بند مطالب مندرج در این دستورالعمل را با دقت مطالعه نموده و در صورت داشتن هر گونه مشکل آموزشی (نظیر اتمام سقف تحصیلی، وضعیت نظام وظیفه؛ نقص گواهی فراغت از تحصیل مقطع قبل) نسبت به رفع آن اقدام نمایند. ضمناً دانشجویان محترم می توانند هر گونه ابهام یا پیشنهاد خود را از طریق کانال های ارتباطی تعریف شده در این دستورالعمل با دانشکده در میان بگذارند.

خاطر نشان می نماید تنها مجرای اطلاع رسانی روند ثبت نام و انتخاب واحد سایت رسمی دانشکده به نشانی fie.azad.ac.ir می باشد بنابراین از توجه به شایعات غیر رسمی خودداری نمائید ؛ همچنین اکیداً" توصیه می شود تا پایان روز حذف و اضافه اطلاعیه های مندرج در سایت دانشکده و پیامهای ارسالی را مطالعه نمائید تا از آخرین اخبار ثبت نام آگاه شوید .

آنچه در این اطلاعیه می خوانید:

 1. زمان بندی ثبت نام
 2. دانشجویان در شرف فارغ التحصیلی
 3. نکات مهم ثبت نام (نکات مهم مندرج در آیین نامه آموزشی)
  • رعایت پیش نیازی و سقف واحد دروس و تبعات ناشی از عدم رعایت آن
  • ظرفیت کلاس ها
  • تغییرات ایجاد شده در کد دروس
 4. نحوه رفع مشکلات آموزشی و انجام امور مالی قبل از ثبت نام
 5. دستورالعمل دانشجویان مهمان
 6. شروع کلاس ها
 7. کنترل اطلاعات کاربری، ثبت نام از طریق وب و...

 

۱) زمان بندی ثبت نام

 • دانشجویان عزیز در نظر داشته باشند که این زمان بندی تنها برای دانشجویانی صادق است که هیچ مشکلی مانند مشکلات نظام وظیفه، عدم مراجعه، نقص مدارک، عدم پرداخت شهریه، اتمام سقف تحصیلی و... نداشته باشند. بدیهی است سایر دانشجویان بعد از رفع موانع ثبت نام خود و فقط در زمانبندی ثبت نام و صرفاً" بر مبنای ظرفیت های باقیمانده قادر به ثبت نام خواهند بود.

تذکر بسیارمهم:

لازم به ذکر است دانشجویان فقط در زمان بندی اعلام شده مجاز به انتخاب واحد می باشند زمان باز شدن رکورد هر گروه از دانشجویان در ساعات اعلام شده به صورت هماهنگ خواهد بود.

 

«جدول زمانبندی ثبت نام نیمسال دوم ۹۸-۹۷ دانشکده صنایع»

ایام ثبت نام

 

ورودی و مقطع

رشته تحصیلی

 

شنبه

۹۷/۱۱/۶

نوبت اول

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۲ و ماقبل

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ورودی ۹۴ و ما قبل

کلیه

گرایشها

نوبت دوم

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ورودی ۹۵

کلیه دانشجویان مقطع دکتری ورودی ۹۵ و ۹۶ و ۹۷

کلیه

گرایشها

 

یکشنبه

۹۷/۱۱/۷

نوبت اول

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ورودی ۹۶ و۹۷

بدون گرایش

نوبت دوم

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۳

بدون گرایش

دوشنبه

۸/۱۱/۹۷

نوبت اول

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۴

بدون گرایش

نوبت دوم

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۵

کلیه دانشجویان مقطع دکتری ورودی ۹۴ و ماقبل

بدون گرایش

 

سه شنبه

۹/۱۱/۹۷

نوبت اول

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۶

بدون گرایش

نوبت دوم

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۹۷

کلیه گرایشها

چهارشنبه

۱۰/۱۱/۹۷

نوبت اول

نوبت دوم

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی که کمتر

از ۱۴ واحد اخذ نموده اند

کلیه گرایشها

پنج شنبه

۱۱/۱۱/۹۷

نوبت اول

نوبت دوم

کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که کمتراز ۸ واحد اخذ نموده اند

کلیه دانشجویان مقطع دکترا فاقد انتخاب واحد

کلیه گرایشها

۲) دانشجویان در شُرف فارغ التحصیلی

در زیر به توضیح شرایط دانشجویان در شُرُف فارغ التحصیلی می پردازیم: افرادی که تحت عنوان" دانشجویان در شُرُف فارغ التحصیلی" معرفی می گردند دانشجویانی هستند که فقط ۲۴ واحد باقی مانده دارند که این دانشجویان از "مجوز اخذ حداکثر ۲۴ واحد" و اخذ همزمان ۲ درس معارف نیز بهره مند خواهند شد.بر این اساس دانشجویانی که بدون احتساب دروس پیش دانشگاهی (دروسی که با توجه به بنیه علمی در بدو ورود به عنوان دروس پیش به دانشجو داده می شود)، تعداد واحدهای گذرانده آنها ۱۲۱ واحد (برای دانشجویان ورودی ۹۰ و ماقبل) و یا تعداد واحدهای گذرانده آنها ۱۲۳ واحد (برای دانشجویان ورودی ۹۲ به بعد) واجد شرایط ترم آخری می باشند.

لازم به ذکر است اگر دانشجویی ۲۵ واحد باقی مانده داشته باشد ترم آخر نیست و مجاز به اخذ فقط ۲۰ واحد می باشد.

 

۳) نکات مهم ثبت نام

* ملاک انجام امور آموزشی در دانشکده صرفاً آیین نامه آموزشی، سرفصل و روند نمای رشته است. دانشجویان عزیز نیز لازم است آیین نامه، سرفصل و روند نماها را به دقت مطالعه و از مندرجات آن پیروی کنند. (بر این اساس دانشجویان عزیز می بایست حتماً" قبل از اقدام به انتخاب واحد ضمن مراجعه به سایت دانشکده در جریان آخرین روند نماهای تحصیلی قرار گیرند.)

بر اساس آئین نامه آموزشی:

 • به جز دانشجویانی که تعداد واحد باقیمانده آنها جهت فارغ التحصیلی کمتر از ۱۲ واحد می باشد سایر دانشجویان مقطع کارشناسی ملزم به اخذ حداقل ۱۲ واحد درسی خواهند بود.
 • حداکثر واحدهای قابل اخذ توسط دانشجویان مقطع کارشناسی در صورتی که نیمسال اول سال تحصیلی ۹۸ ۱۳۹۷ مشروط نشده باشند برابر ۲۰ واحد درسی می باشد و فقط دانشجویان در شُرف فارغ التحصیلی و همچنین دانشجویانی که معدل نیمسال اول سال تحصیلی ۹۸ ۱۳۹۷ آنها بیشتر از ۱۷ بوده می توانند تا سقف ۲۴ واحد انتخاب نمایند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی که در نیمسال اول سال تحصیلی ۹۸ ۱۳۹۷ مشروط شده باشند مجاز به اخذ فقط ۱۴ واحد درسی می باشند.

* به دانشجویان توصیه اکید می گردد شرایط مربوط به رعایت پیشنیازی و سقف واحد را دقیقاً مطالعه نموده و آن را رعایت نمایند. برای روشن شدن دروس پیش نیازی به دو مثال زیر توجه کنید:

مثال الف) اگر جهت اخذ درس A به گذراندن دو درس یا بیشتر مثلاً دروس B و C نیاز دارید ، تنها در دو صورت می توانید درس A را اخذ کنید :

۱) همه دروس (هم درس B و هم درس C ) پیشنیاز درس A را گذرانده باشید.

۲) تنها یکی از دروس پیشنیاز باقی مانده باشد (بقیه دروس پیش نیاز دیگر گذرانده شده باشد) مثلاً درس c باقی مانده باشد. در این صورت درس A را می بایست حتماً با درس C همزمان اخذ نمایید. (تحت این شرایط اخذ درس A بدون درس C مجاز نیست)

تذکر مهم: اگر دانشجویی پیش نیازهای درسی را نگذرانده باشد و اقدام به انتخاب درس کند، درس مورد نظر پس از ثبت نام حذف خواهد شد و طبق قوانین، دانشکده در ازای درس حذف می شود و شهریه دروس حذف شده مسترد نخواهد شد.

مثال ب) اگر جهت اخذ درس A نیاز به گذراندن فقط درس B داشته باشید ( درس B پیشنیاز درس A است ) در این صورت تنها در دو صورت می توانید درس A را اخذ کنید :

۱) درس B را با نمره قبولی گذرانده باشید .

۲) اگر در نیمسال های قبل درس B را اخذ نموده و این درس را افتاده و یا حذف ماده ۳۵ نموده باشید می بایست حتماً درس A را با درس B همزمان اخذ کنید.

تذکر مهم: اگر دانشجویی پیش نیازهای درسی را نگذرانده باشد و اقدام به انتخاب درس کند، درس مورد نظر پس از ثبت نام حذف خواهد شد و طبق قوانین، دانشکده در ازای درس حذف شده، مجاز به ارائه درس جایگزین نبوده و شهریه دروس حذف شده مسترد نخواهد شد.

* دروس هم نیاز در روند نماها با خط چین مشخص شده اند. دروس هم نیاز دروسی هستند که باید با انتخاب درس دیگری که تحت عنوان هم نیاز آن مشخص گردیده است انتخاب کنید. تفاوت درس هم نیاز و درس پیش نیاز تنها در این است که درس پیش نیاز حتماً باید گذرانده شود و در ترم بعد درس مرتبط با آن اخذ شود اما درس هم نیاز را باید همزمان با همان درس مرتبط و در همان ترم اخذ نمود. اگر به هر دلیلی دانشجویی موفق به اخذ درس هم نیاز نشد نمی تواند درس مرتبط با آن را اخذ کند و باید پس از گذراندن درس هم نیاز نسبت به اخذ درس مرتبط اقدام نماید.به مثال زیر توجه کنید:

درس ریاضی ۲ و معادلات هم نیاز هم هستند، (چون در روند نمای رشته فِلِش به درس معادلات وارد شده پس درس ریاضی ۲ مقدم نسبت به معادلات است) بدین معنی که دانشجو می تواند هر دو درس را به طور همزمان در یک ترم اخذ نماید اما اگر به هر دلیلی بدین امر موفق نشد باید ابتدا درس ریاضی ۲ را اخذ نماید و در نیمسال های بعدی معادلات دیفرانسیل را اخذ نماید.

* اگر دانشجویی تمایل به اخذ درس اختیاری داشته باشد.باید تمامی پیش نیازهای آن را گذرانده باشد، صِرف اینکه درسی اختیاری باشد نمی توان با نگذراندن پیش نیازهای آن، آن درس را اخذ نمود.

* توصیه می شود حتی الامکان طبق روند نمای گرایش خود پیش بروید، روند نماها را می توانید از سایت دانشکده دریافت کنید:

سایت fie.azad.ac.ir امور آموزش.....فرم ها و آئین نامه های آموزشی...... فرم ها و روند نما ها (لینک دانلود در انتهای این پیام هم قرار داده شده است)

* کلید ثبت نهایی در رکورد شما فقط ۱۰ بار فعال خواهد بود، دانشکده امکان افزایش دادن ثبت نهایی را تحت هیچ شرایطی ندارد؛ بنابراین در مدیریت هرچه بهتر انتخاب واحد خود تلاش کنید.

* ظرفیت کلاس های دانشکده: دانشکده با توجه به حداکثر فضای قابل استفاده و حداکثر زمان تخصیص داده شده به اساتید برنامه ریزی نموده است. ظرفیت ها طوری تخصیص داده شده اند تا دانشجویانی که مطابق روند نما پیش رفته اند از فرصت مناسب بین امتحانات و چیدمان دروس در هفته استفاده کنند.

* دانشجویان می توانند از تمامی کلاس های ارائه شده در نیمسال جدید با مراجعه به سایت enroll.azad.ac.ir قسمت مشاهده کلاس ها برای مهمان ها آگاه شوند . ضمناً" اگر در خصوص درسی ابهام وجود دارد ، سوالات خود را از طریق آدرس ie_deputy@azad.ac.ir در میان بگذارید .

* سعی کنید تنها به یک برنامه در انتخاب واحد خود اکتفا نکنید، ممکن است به هر علتی به برنامه مورد نظر خود دست نیابید، بنابراین باید حداقل دو یا سه برنامه را در نظر داشته باشید که با مشکل مواجه نشوید.

تغییرات ایجاد شده در کد دروس: با توجه به اعمال تغییراتی در کد برخی دروس، لازم است دانشجویانی که تاکنون این دروس را نگذرانده اند در انتخاب درس خود با کد درست و جدید اقدام نمایند

 1. درس " تنظیم خانواده" از نیمسال دوم ۹۴-۹۳ با عنوان" دانش خانواده و جمعیت" ارائه می گردد. لذا دانشجویانی که تا کنون درس" تنظیم خانواده" را نگذرانیده اند لازم است به اخذ درس" دانش خانواده و جمعیت" اقدام نمایند. لازم به ذکر است علیرغم اینکه این درس جزو دروس عمومی محسوب میشود، مانعی جهت اخذ همزمان با دروس معارف نمی باشد.و دانشجویان می توانند نسبت به اخذ درس مذکور با یکی از دروس معارف اقدام نمایند.
 2. دروس" تربیت بدنی ۱ (کد ۳۰۰۶)" و" تربیت بدنی ۲ (کد ۳۰۱۱)" بترتیب با عناوین" تربیت بدنی (کد ۵۰۱۴) " و " ورزش ۱ (کد ۵۰۱۵) " ارائه می شوند لذا دانشجویانی که تا کنون دروس مذکور را نگذرانیده اند لازم است نسبت به اخذ دروس با عناوین جدید اقدام نمایند.
 3. دانشجویانی که بدلیل شرایط خاص جسمانی قادر به گذراندن دروس" تربیت بدنی" و" ورزش ۱" نمی باشند با تایید و هماهنگی گروه آموزشی مربوط میتوانند بترتیب دروس" تربیت بدنی ویژه (کد ۵۰۲۰)" و" ورزش ویژه (کد ۵۰۲۱)" را بجای دروس مذکور اخذ نمایند.

۴) نحوه رفع مشکلات مالی و آموزشی مرتبط با انتخاب واحد

با توجه به عدم امکان تردد در دانشکده در ایام انتخاب واحد، لازم است دانشجویان تمامی مشکلاتی که تا قبل از شروع انتخاب واحد می توانند پیگیری کنند را با مراجعه حضوری به ادارات مرتبط رفع نمایند. موارد مرتبط با اداره مالی از جمله پرداخت شهریه، صندوق رفاه دانشجویی و تخفیفات ممتازین و موارد مرتبط با اداره آموزش از جمله آگاهی از شرایط اولویت ثبت نام (آنچه در بخش اول ذکر شد)، عدم مراجعه، نقص مدارک، معرفی به استاد و دیگر موارد و مشکلاتی که امکان پیگیری قبل از شروع انتخاب واحد را داشته باشند، باید توسط دانشجو پیگیری و اقدام گردد.

 

۵) نکات خاص دانشجویان مهمان

این دانشجویان لازم است ضمن رعایت کلیه قوانین آموزشی پس از مراجعه به اداره آموزش دانشکده و اخذ شماره دانشجوئی و موارد مندرج در فوق موارد زیر را نیز مورد توجه قرار دهند.

۱) مراجعه به سایت enroll.azad.ac.ir

2) ورود شماره دانشجویی به عنوان نام کاربری

۳) شماره دانشجویی + شماره شناسنامه به عنوان کلمه عبور

۴) انتخاب واحد بر اساس دروس معرفی شده از واحد مبدا

تذکرات مهم: رکورد دانشجویان مهمان نیز بر اساس سال ورود آنها دقیقاً طبق دانشجویان دانشکده باز خواهد شد. در صورتی که این دانشجویان در زمانبندی ثبت نام مربوطه نتوانند ثبت نام نمایند لازم است در زمانبندی تعیین شده برای متاخرین اقدام به ثبت نام نمایند.

در صورتی که دروسی غیر از دروس معرفی شده از واحد مبدا اخذ گردد، دروس مذکور حذف و با توجه به قوانین آموزشی امکان اخذ درس جایگزین وجود نخواهد داشت.

یادآوری: در اولین ورود به سیستم حتماً کلمه عبور خود را تغییر دهید.

۶) شروع کلاس ها

تقویم آموزشی مندرج در پروفایل شخصی دانشجویان در سایت enroll.azad.ac.ir تاریخ دقیق شروع کلاسها، اتمام آنها و زمان برگزاری امتحانات را در بر دارد .

روز شنبه ۱۳ بهمن ۹۷ تمامی کلاس های دانشکده به صورت رسمی آغاز به کار خواهند نمود؛ حضور و غیاب دانشجویان نیز از هفته اول لحاظ می شود، لذا از غیبت در هفته های آغازین نیمسال خودداری کنید.

۷) کنترل اطلاعات کاربری و ثبت نام از طریق وب

* تمامی دانشجویان باید قبل از انتخاب واحد خود با مراجعه به پروفایل کاربری خود از درست بودن user و password خود اطمینان حاصل کنند و در صورت هرگونه مشکل با مراجعه به اداره آموزش نسبت به رفع مشکل خود اقدام کنند .دانشجویان باید تنها از طریق اینترنت و سایت enroll.azad.ac.ir ثبت نام نمایند ، تحت هیچ شرایطی به صورت حضوری انتخاب واحد انجام نخواهد شد.

* تذکر بسیار مهم: توصیه اکید می گردد فقط از طریق مرورگر Internet Explorer 9 و یا قبل وارد سایت enroll.azad.ac.ir شده و نسبت به انتخاب واحد اقدام نمائید . لازم به ذکر است با ورژنهای بالاتر امکان رویت و ثبت کلاس میسر نخواهد بود. در صورت نیاز راهنمای تغییر ورژن Internet Explorer در سایت مذکور موجود می باشد .

* سیستم اینترنتی دانشکده در ایام ثبت نام قطع بوده و دانشجویان امکان ثبت نام در دانشکده را نخواهند داشت.

* تنها مرجع رسمی اطلاع رسانی در خصوص ثبت نام و انتخاب واحد وب سایت دانشکده بوده و هر گونه اطلاع رسانی خارج از این چارچوب فاقد اعتبار خواهد بود. لذا توصیه می شود به صورت مستمر با مراجعه به این سایت از آخرین اطلاعیه های ثبت نام مطلع گردید.

* در صورت بروز هرگونه مشکل غیر مترقبه و عمومی برای ثبت نام اطلاع رسانی مرتبط با آن از طریق وب سایت دانشکده انجام خواهد پذیرفت.

* دانشجویان عزیز در ایام ثبت نام جهت موارد مربوط به این امر اکیداً" از مراجعه به دانشکده خودداری نمایند

لازم به ذکر است دانشجویان گرامی میتوانندآخرین روند نما را از لینک دانلودی که در انتهای خبر قرارداده شده دانلود نمایند

موفق و سلامت باشید

 

معاونت آموزشی دانشکده مهندسی صنایع


<p style="text-align: center">مرورگر شما نمی تواند این pdf را نشان دهد<br></p> لینک دانلود فایل